Nauczyciele Jogi

Zajęcia w Akademii Jogi i Harmonijnego Rozwoju na Foksal prowadzą dyplomowani nauczyciele według metody B.K.S. Iyengara. Oto oni: 
Joanna Jedynak

Image

Dyplomowana nauczycielka jogi wg metody BKS Iyengara (Intermediate Senior I), absolwentka wydziału rehabilitacji ruchowej, terapeutka dźwiękiem (misy i gongi tybetańskie), masażystka Ma-Uri, kobieta szczęśliwa i spełniona.

"Wojownik światła wierzy. A skoro wierzy także w cuda, to te cuda zaczynają się wydarzać. Skoro ma pewność, że jego myśli mogą odmienić jego życie, jego życie zaczyna się zmieniać. Skoro ufa, że znajdzie miłość, to ta miłość pojawia się…" - Paulo Coelho

 

Iwona Pachońska

Image

Aktorka Warszawskiego Teatru Pantomimy oraz Państwowego Teatru Żydowskiego.

Jogą zajmuje się od 1995 r. pod czujnym okiem wspaniałych nauczycieli: Sławomira Bubicza, Grzegorza Nieściera, Leszka Kawy i Adama Ramotowskiego.

Dyplomowany nauczyciel jogi stopnia Intermediate Junior II (dyplom wydany przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara oraz Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie, Indie). Nauczaniem jogi zajmuje się od czterech lat.

Uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejszych nauczycieli jogi z kraju i z zagranicy: Jurka Jaguckiego, Henryka Liśkiewicza, Konrada Kocota, Faeq Birię, Ritę Keller, Corin Birię oraz Lois Steinberg.

 

Robert Ściubidło

Image

Praktykuje jogę od 1993 roku, od 6 lat uczy. Absolwent Wydziały Budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Dyplomowany nauczyciel jogi Iyengara

Jako młody człowiek aktywnie uprawiający sport poszukiwałem dyscypliny, która poprzez pracę z ciałem umożliwi pracę z duchem. Po pierwszych zajęciach jogi, na które trafiłem do Janka Piskorskiego, byłem zachwycony. Poruszona była każda część mojego ciała, mięśnie, ścięgna, stawy... Nie zapomnę też smaku powietrza po jodze, świadomości w jak niewielkim stopniu używałem płuc podczas oddychania. Byłem pełen spokoju i radości. To było to!

I tak zaczęła się moja przygoda z jogą. Moim pierwszym nauczycielem jogi był Maciek Rudziński. Po kilku latach zostałem jego asystentem, a po jego wyjeździe z Częstochowy zacząłem regularnie prowadzić zajęcia jogi w Częstochowie i okolicach.

Uczestniczyłem w wielu warsztatach i kursach jogi prowadzonych przez znakomitych nauczycieli z Polski: z Konradem Kocotem, Leszkiem Mioduchowskim i z zagranicy: Gabriellą Giubilaro, Gitą Iyengar, Corinne Biria. W tym roku ukończyłem trwający trzy lata kurs nauczycielski organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara, prowadzony przez Konrada Kocota. Otrzymałem dyplom naauczyciela jogi ze stopniem Introductory I.

Joga towarzyszy mi na co dzień i codziennie jest dla mnie czymś innym. Jest harmonią, spokojem, ciężką pracą, przekraczaniem słabości, radością, zdrowiem. Jest też sposobem na poznanie fantastycznych ludzi! Myślę, że każdy kto jej spróbuje, odkryje w niej coś swojego, osobistego, niepowtarzalnego...

 

Olga Lasota

Image

Psycholog kliniczny, dyplomowany nauczyciel jogi Iyengara. Prowadziła zajęcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, łącząc wiedzę psychologiczną z doświadczeniem jogicznym. Joga jest dla mnie drogą, na której spotykam samą siebie – ma dużo zakrętów, czasem prowadzi pod górkę, a czasem lekko w dół. Z każdym krokiem pozwala mi rozwijać się, uczyć i dzielić z innymi tym, czego doświadczam.

 

Beata Błaszczyk

Image

BKS Iyengar mówi, że mózg jogina rozszerza się od podstaw stóp do szczytu głowy. Joga nie tylko rozciąga nasze mięśnie (rękawy w sukienkach sprzed dziesięciu lat stają się za krótkie ;), ale przede wszystkim otwiera oczy i serca. Poszerza horyzonty.

Joga to bycie tu i teraz. Dostrzeganie piękna, szacunek dla życia i ludzi. Z wdzięcznością myślę o swoich nauczycielach, których spotkałam praktykując jogę od 1998 roku. O Celenie, Christinie, Iwonie, Adamie, Pawle, Piotrze, Teresie, Michaelu, Margarecie, Louise i innych.

Joga to także siła i odwaga. To nieodwracanie się od spraw trudnych. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku profesor Muhammad Yunus mówi, że jeśli czegoś nie widzimy, to po prostu nie chcemy tego widzieć. Biedy, wykluczenia, przemocy, starszej sąsiadki taszczącej zakupy po schodach. Mnie joga zaprowadziła m.in. do Afganistanu (więcej na www.szkolydlapokoju.pl; www.widzianezraju.blog.onet.pl)

Joga to wreszcie radość. Radość życia pełną piersią – bo z czasem rzeczywiście zaczynamy oddychać inaczej, pełniej. Radość uczenia się od ludzi, których spotykamy. Radość odkrywania własnych możliwości.

 

Magda Elżanowska

Image

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, dyplomowany instruktor jogi Iyengara (Intriductory I).

Moimi nauczycielami są: Adam Ramotowski, Joanna Jedynak, jestem w trakcie trzyletniego kursu nauczycielskiego organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara, prowadzonego przez Romana Grzeszykowskiego.

Joga codziennie pomaga mi doświadczać, poznawać samą siebie, odkrywam że wszystko co mi jest potrzebne do szczęścia mam w sobie.

 

Joanna Zioło

Image

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, leksykografka, redaktorka. Nauczycielka jogi ze stopniem Intermediate Junior I.

Choć wcześniej interesowałam się jogą, pierwsza sesja była dla mnie wielkim zaskoczeniem – wielkim odkryciem, że mogę korzystać z doskonałego narzędzia, dzięki któremu ciało wzmacnia się i staje coraz sprawniejsze, świadomość siebie odważnie nabiera pełniejszych kształtów, a zmysły się wysubtelniają. A największą fascynacją jest nieustanne doświadczanie tych zmian.

Praktykuję od ośmiu lat. Moimi nauczycielami byli: Leszek Kawa, Grzegorz Nieścier, Henryk Liśkiewicz. Od pierwszego kontaktu z pranajamą – sztuką oddychania – towarzyszy mi cytat: "leżenie w wydłużanie się bez jednej poprzeczki złości która skraca"

Jego autor, Miron Białoszewski, byłby może zaskoczony jogicznym kontekstem fragmentu swojego wiersza. Ale ponieważ wielcy poeci dlatego właśnie są wielcy, że uniwersalni, pozwalam sobie kierować się tymi słowami jako mottem mojej praktyki relaksacyjno-oddechowej.

 

Jola Pankowska

Image

 

Anka Oleksiuk

Image

Już pierwsze moje próby, pierwsze spotkania z jogą przyniosły mi głębokie odczucie powrotu do równowagi. Kiedy zagłębiam się w ów naturalny rytm, w którym jest miejsce, by się zatrzymać, oddychać, czuć i jasno postrzegać, czuję jakbym dotykała najcenniejszej rzeczy, którą kiedykolwiek mogłabym posiąść: życia samego w sobie.

Doświadczyłam cudownej mocy jogi, umiejącej zmienić pozornie nienaruszalne, negatywne schematy, przebudzić ciało, umysł i serc, otworzyć je na nowe możliwości. Wiem już, że poprzez codzienną praktykę wszyscy możemy rozwijać obecność wobec naszej fundamentalnej dobroci i miłości oraz dobroci i miłości innych. To praktyka, która z szacunkiem rozważa istotę niezwykle złożonego zjawiska zwanego człowiekiem i rozprawia się z równie ambitnym wyzwaniem - codziennym życiem.

Swoim doświadczeniem pragnę się dzielić z innymi, z każdym.

 

Joanna Malinowska

Image

Uważam się za dużą szczęściarę, że kiedyś głos intuicji zaprowadził mnie na ścieżkę jogi. Praktykuję od około 8 lat i przez cały ten czas obserwuję, jak wiele dobrego joga wniosła i nadal wnosi do mojego życia na wszystkich jego płaszczyznach. Jak wiele zaszło we mnie pozytywnych, choć niekoniecznie rewolucyjnych zmian. I fascynuje mnie, ile jeszcze przede mną wyzwań, doświadczeń, przełomów i pięknych przeżyć na dalszej drodze mojego jogowego rozwoju.

Bardzo się cieszę, że moją pasją mogę się dzielić z innymi jako nauczycielka jogi.

 

Marta Skotnicka

Image

 

Marek Szaniawski

Image

Jak każdy jestem poszukiwaczem istoty życia. Wśród wielu metod, joga okazała się najskuteczniej równoważyć i synchronizować ciało ze świadomością. Joga ma uniwersalną czystość i otwiera dla każdego własną ścieżkę poszukiwań. Jednym ze znaczeń słowa "joga" jest "połączenie". W pewnym momencie uświadomiłem sobie, że jest tylko teraźniejszość a ja jestem fragmentem jedynej całości.

Wszystkim przyjaciołom na drodze jogi bardzo dziękuję.

 

Adam Ramotowski

Image

Wyrażam głęboką wdzięczność wszystkim moim Nauczycielom, a także moim Uczniom ,od których uczę się najwięcej. Jogę  praktykuję od wielu lat i wciąż jestem początkującym joginem. Utrzymuję regularny kontakt z Instytutem  B.K.S. Iyengara w Punie w Indiach, a także z wieloma zaawansowanymi nauczycielami jogi.

W ramach rozwinięcia, czym dla mnie jest joga, niech posłuży komentarz Wjasy zaczerpnięty z Wisznupurany - „Joga jest nauczycielem jogi, jogę należy zrozumieć poprzez jogę. Dlatego żyj jogą, aby urzeczywistnić jogę, pojmuj jogę przez jogę. Ten kto jest wolny od zaburzeń, raduje się jogą poprzez jogę".

Zapraszam do wspólnej praktyki w Naszej Akademii na Foksal i na Brackiej, do zobaczenia na macie.Advertisement